Buradasınız : Haber ve Duyurular

Vakıf Medeniyeti ve Kudüs paneli

Vakıf Medeniyeti ve Kudüs paneli -

 
İzzetpaşa Vakfının da katkıda bulunduğu Vakıflar Haftası kapsamında tertip ettiğimiz "Vakıf Medeniyeti ve Kudüs" Paneline hoş geldiniz. Sizleri vakfım ve şahsım adına saygı ve muhabbetle selamlıyorum.
Değerli Misafirlerimiz
Bizim medeniyetimiz bir başka ifadeyle bir "vakıf medeniyetidir". İlk örneğini Hz. Peygamber'den alan vakıf medeniyetimiz ilim ve sanat başta olmak üzere hayatın her alanında vakıf anlayışına güzel örnekler vermiş, devletin imkanları ile gerçekleştirilemeyen çok sayıda faaliyeti vakıflar kanalıyla gerçekleştirmiştir.
Osmanlı'da en yüksek seviyesine ulaşan bürokrasideki vakfetme geleneğinin bir güzel örneği olan ve Vakfımızın ismini aldığı Ahmet İzzet Paşa da Elazığ Valisi olarak adını kıyamete kadar yaşatacak olan İzzetpaşa Camisini şehrimize kazandırarak bu alanda nadide bir güzelliğin yaşanmasına vesile olmuştur.
Bugün hizmetleriyle büyük bir külliyeye dönüşen, 19 yıldır da Bizim Külliye adıyla bir faaliyet gösteren bir kültür sanat ve edebiyat dergisine hamilik yapan İzzetpaşa Vakfı olarak
Prof. Dr. Zekeriya Kurşun ve Ali İhsan Aydın'ın hocalarımızı "Vakıf Medeniyeti ve Kudüs" başlıklı panelde ağırlamaktan dolayı onurluyuz.
Vakıflar Haftasının
"Vakıf Medeniyeti ve Kudüs" ana temalı olması da ayrıca kayda değerdir. Zira Hz. Peygamber tarafından İslam'ın Mekke'de tebliğ edildiği günlerde inananlar namazlarını Mescid-i Aksa'ya yönelerek kılmışlardır. Kudüs İslam'ın ilk kıblegahıdır. Hz. Peygamber'in "Ziyaretler ancak üç mekana yapılır. Mekke'deki Mescidu'l-Haram'a, Medine'deki mescidime ve Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya" buyurduğunu, yine bir gece yolculuğu ile Hz. Peygamberin İsra ve Mirac hadisesini Kudüs'ten yola çıkarak gerçekleştirdiğini hatırda tutmaktayız. Bu manada Kudüs'ün zihnimizdeki yeri Hz. Peygamber'e ve Mescidi Aksa'ya hürmeten ayrı bir yerdedir.
Bugün kıymetli hocalarımız işte bu duygularla bizlere Kudüs'ü yeniden anlatacaklardır.
"Vakıf Medeniyeti ve Kudüs" Panelinin hayırlı olmasını temenni ediyor ve sizleri muhabbetle selamlıyorum.12.05.2017                               
M.Kürşad KARAHÜSEYİNOĞLU

Prof.Dr.Necip İLHAN                 
İzzetpaşa Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı