Buradasınız : Projelerimiz

İmam Efendi Camii

İmam Efendi Camii -

İmam Efendi Kimdir: 1858 yılında Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Tabur imamlığı yaptığı için "İmam Efendi" diye bilinir. Asıl ismi Hafız Osman Bedrettin'dir. Dokuz yaşında hafız olup, Kars, Erzurum, Tunceli Pah ve Çemişgezek'te görev yapmıştır. İmam Efendi, 1909 yılında emekli olup Harput'ta yerleşmiştir. Nakşibendi şeyhlerinden olan İmam Efendi Şeyh Samini Efendiden icazetlidir. 1922 yılında Harput'ta vefat eden İmam Efendinin türbesi Harput'ta Meteris Mezarlığı'nın üst kısmındadır. Türbe; 2012 yılında Elazığ Valiliği'nce restore edilmiştir. Sohbetleri, ölümünden sonra Sohbetname ismi ile 2 cilt halinde yayınlanmıştır. Kabri etrafında Harput'un yetiştirdiği önemli kişilerin kabirleri bulunmaktadır.

İmam Efendi Camii: Elazığ ili Rızaiye Mahallesi Yunus Emre Bulvarı üzerinde bulunan İmam Efendi Camii, İmam Efendi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mahmut KARAHÜSEYİNOĞLU'nun  öncülüğünde 2006 yılında yapımına başlanmış olup, camii 2011 yılında kısmi ibadete açılarak, 2012 de Camii inşaatı %100  tamamlanmıştır. Şubat 2017 de İmam Efendi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin ilk kurucu üyesi aynı zamanda dernek başkanı Mahmut KARAHÜSEYİNOĞLU ve Yönetim Kurulunun almış olduğu Yönetim Kurulu kararı ile derneği fesih etmiştir. Akabinde Camii ve tüm müştemilatını da  İzzetpaşa Vakfına resmi olarak devir etmiştir.

Teknik Bilgiler: İmam Efendi Camii: 1573 m2 arsa içerisine yapılan camimiz 500 m2 kullanım alanına sahip olup, tek minareli, yaklaşık 750-1000 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir. Cami üç katlı olup üst katı çekme kattır, alt katında wc, abdest alma yeri, bayan kuran kursu, gasil hane, taziye evi, kazan dairesi, halkın rahatça oturabileceği bahçesi ve 4 adet dükkan bulunmaktadır. Camii'nin arsası içerisinde bulunan artezyen kuyusundan kendi suyu temin edilmektedir. Camii halıları özel yapım olup duvarlardaki altın çinilere aynı deseni içermektedir.